Рекомендованi eкскурсії та тури
01 Від «напою життя» до орла
02 Дотик на удачу
03 Прогулянка проспектом Свободи
04 Рейками трамваю № 7
05 Шляхами Львівських привидів
06 Маловідомі пам`ятки, польський Львів (Львовом на авто)

Ігнатій Лукасевич та Ян Зег

Ви знаходитесь на вулиці Вірменській, 20. Перед вами – популярний музей-ресторація «Гасова лямпа», названий на честь одного з найбільших відкриттів, що були зроблені у Львові. Тут також зібрана велика колекція лямп, тому можна дізнатися про їхню історію, а не лише смачно поїсти. Як бачите, біля входу вас зустрічає Ян Зег, що сидить за столом. А тепер гляньте вверех – з третього поверху виглядає Ігнатій Лукасевич – інший батько Лямпи. Щоб більше дізнатися про винайдення лямпи у Львові, пропонуємо вам послухати цікаву історію.

Якось один хитрий єврейський підприємець Абрагам Шрайнер привіз у Львів цілу бочку нафти. Він зумів домовився з власником аптеки, Петером Міколашем про те, аби спробувати отримати з неї спирт. Для цієї справи Міколаш підписав угоду з львівськими фармацевтами про те, що вони за щедру винагороду знайдуть спосіб перегнати нафту в алкоголь. Цими фармацевтами були Ян Зег та Ігнатій Лукасевич. Люди дуже здивувалися, коли почули про ідею виготовлення горілки з нафти, проте цілий місяць працювали над експериментом. Видобути спирт їм так і не вдалося, проте вони досягли значних успіхів у дистиляції нафти в гас.

Вже після цього вони розпочали виробництво гасу. Спочатку гасові лампи не відзначались надійністю і нерідко вибухали.

Першу у світі лямпу вивісили у Львові над аптекою “Під золотою зіркою” для освітлення вітрини. У ті часи це було більш, ніж рекламна акція – це був фурор. Жителі міста навмисне приходили подивитися на те диво й помріяти про яскраве світло у власних домівках.

Щоправда, гасівки почали у Європі називати не львівськими, а віденськими. Все через те, що саме у австрійській столиці їх почали масово використовувати - підсвітили вокзал та лікарню. Проте, вперше застосували лампу знову ж таки у Львові. Такою людиною був хірург Заорський, який, не чекаючи сонячного світла, вночі у Львівському госпіталі прооперував хворого й урятував йому життя. Удосконалив пристрій звичайний львівський бляхар – Адам Братковський. Він додав до лямпи металеві конструкції та розробив систему горіння ґноту.

Прогулюючись площею Ринок, біля однієї з кам’яниць ви обов’язково натрапите на пам’ятник, зроблений на честь винахідників та їхнього найбільшого відкриття – гасової лямпи.

comments powered by HyperComments